Rondo oraz parkingi w centrum i przy ulicy Dulębów
Rozstrzygnięto przetarg na zagospodarowanie centrum Nałęczowa. Wykonawcą projektu będzie firma Rysy Architekci Rafał Sieraczyński z Mysiadła. Planowane zmiany są związane z dużymi inwestycjami łączącymi komunikacyjnie uzdrowisko z dworcem PKP.
Jak wynika z dokumentacji przetargowej, za projekt techniczny budowy Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego Nałęczów Centrum gmina zapłaci 196 000 zł. Projekt powstanie do 31 sierpnia 2016 roku. Zarówno dokumentacja, jak sama budowa będą dofinansowane w 85 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego wspartego środkami unijnymi. Pieniądze na ten cel są już zarezerwowane. Wszystko dzięki powołaniu Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (LOF) obejmującego ‑ oprócz Nałęczowa ‑ Lublin, Świdnik, Lubartów, Piaski, Głusk, Jabłonnę, Jastków, Konopnicę, Mełgiew, Niedrzwicę Dużą, Niemce, Spiczyn, Strzyżewice, Wólkę,
Redakcja ND po raz kolejny przeanalizowała pomysły, jakie dla centralnej części miasta mają władze gminy Nałęczów. Chodzi przede wszystkim o kupiony przez gminę przy ulicy Poniatowskiego teren dworca PKS. Zaplanowano w tym miejscu wielofunkcyjny plac miejski, stanowiący centralne miejsce tworzonego węzła komunikacyjnego.
W związku z funkcjami komunikacyjnymi, jakie Nałęczów ma pełnić w ramach LOF, na placu mają powstać: parking dla pojazdów osobowych na minimum 10 aut oraz przystań dla rowerów tradycyjnych i elektrycznych oraz motorowerów elektrycznych. Przystań powinna umożliwiać przechowywanie i wypożyczanie 50 rowerów tradycyjnych, 50 rowerów elektrycznych i 20 skuterów oraz ładowanie pojazdów elektrycznych. Jak podzielić przestrzeń i pogodzić interesy użytkowników dwóch i czterech kółek, to właśnie zadanie architektów z firmy, która wygrała przetarg.
Wizja burmistrza
Zgodnie z wizją burmistrza Nałęczowa, od nowa mają być zaprojektowane ciąg pieszy wzdłuż rzeki Bochotniczanki z kładką nad rzeką (zlokalizowaną podobnie, jak obecna), mała architektura, stojaki dla rowerów i skuterów, oświetlenie oraz tereny zielone. Plac i jego okolice zostaną objęte monitoringiem. Przy placu powstanie nowy przystanek autobusowy z wiatą; w pobliżu będzie (tak, jak obecnie) postój taksówek. Jak już informowaliśmy w serwisie ND, znajdujący się po sąsiedzku teren zlikwidowanej stacji paliw PKN Orlen zostanie wykorzystany dla stacji do ładowania samochodów elektrycznych.
- W celu usprawnienia i poprawy bezpieczeństwa ruchu w uzdrowisku przewiduje się budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Armatnia Góra, 1-go Maja, Poniatowskiego i Chopina.
- Zmiany obejmą też ulicę Dulębów (działka nr 16/1, powyżej wylotu ulicy Sienkiewicza). Planowany jest tam parking dla min. 10 autobusów i 50 samochodów osobowych. Projekt ma uwzględniać budowę ogrodzenia, toalety, małą architekturę, w tym stojaki na minimum 20 rowerów.
W ramach projektu budowy Zintegrowanego Węzła Komunikacyjnego przewidziane są jeszcze istotne zmiany wokół dworca PKP w Drzewcach, ale przetarg na dokumentację projektową parkingów i przejścia dla pieszych jeszcze nie został ogłoszony. Według informacji Artura Rumińskiego, zastępcy burmistrza Nałęczowa, wszystkie inwestycje w gminie Nałęczów związane z usprawnieniem komunikacji w ramach LOF mają kosztować 13,2 mln zł. ms
Przeczytaj też o pierwszej ścieżce rowerowej w Nałęczowie, która połączy dworzec PKP z centrum uzdrowiska.